Allen Bradley 1489-M1C050
  • Allen Bradley 1489-M1C050Allen Bradley 1489-M1C050
Allen Bradley 1489-M1C050
The Allen Bradley 1489-M1C050 with a high quality and low price, featuring a rated current of 5.0A, is relatively small in size. It is highly suitable for direct starting (DOL) of small and medium-sized three-phase AC motors or protection circuits for non-frequent start-stop operations. You can purchase it at Yueyang Tongtu. We have it in stock.
Application
Parameters
Parameter Specification
Product Series 1489-M Series
Rated Current 5.0A
Poles 3 poles (3P)
Rated Voltage 600V AC Maximum
Rated Frequency 50/60 Hz
Maximum Short-Circuit Breaking Capacity
• 240V AC 65 kA
• 480V AC 25 kA
• 600V AC 18 kA